- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
В средата на април България се включи за трета поредна година в глобалния хакатон на НАСА Space Apps Challenge - най-големия хакатон в света за разработване на иновативни технологични решения с отворен код. Тази година в него са се включили над 13 700 участници от 135 места по целия свят, като разработиха 949 проекта в рамките на 48 часа. 19 от тези проекти са разработени в София и 12 в Бургас. На национално ниво на 12-ти април локалното жури класира проектите RAIN-OF-FIRE и VALKYRIE от София и проектите Hackafe MaxiFlux Tracker и Forest Tracker от Бургас. Чрез гласуване от публиката продължиха също и Asteroid Explorer от София и ROBO-FABRIC от Бургас. Те ще продължат за глобалното състезание и в надпревара с над 260 проекта от целия свят.
На първия кръг от хакатона успехите за България са впечатляващи. НАСА определи в надпревара за глобалните финали да продължат проекта RAIN-OF-FIRE от София, като го класира сред най-добрите пет проекта в света в категорията BEST MISSION CONCEPT, проекта VALKYRIE от София, като го класира сред най-добрите пет проекта в света в категорията BEST USE OF HARDWARE и проекта ROBO-FABRIC от Бургас, като го класира сред най-добрите 15 в света в категорията PEOPLE`S CHOICE, който след гласуване от публиката успя да влезе в топ 5 в тази категория.Постижението наистина заслужава отбелязване, тъй като сред най-добрите 30 проекта от общо 949 разработени в целия свят, три са български.
Прочетете още: Шест БГ отбора на NASA International Space Apps Challege
Успехите обаче не спират дотук. На финалите през май, проектът VALKYRIE е оценен и класиран от НАСА за глобален финалист и най-добър проект в категорията BEST USE OF HARDWARE за 2015 г.
Проектът Valkyrie представлява иновативен продукт от тип “умна ръкавица” (smartglove), който има за цел да промени начина, по който хората общуват със заобикалящата среда. Ръкавицата Valkyrie е проектирана така, че потребителят, който я използва да се чувства удобно, докато например управлява телевизор, управлява температурата в дома, следи различни индикатори на човешкото тяло при спортни тренировки и много други.
През септември 2015 г. предстои награждаването, което, разбира се, ще очакваме с нетърпение.