- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Въпреки че през последните няколко дни дъждове правят лятото по-поносимо у нас тазгодишното лято изглежда ще счупи доста температурни рекорди. Според предварителните данни на NASA и Метеорологичното управление на Япония (JMA), юли 2015 е бил най-горещият месец за цялата история на инструменталното измерване на околната температура, чието начало е сложено в края на XIX век.
В близките няколко седмици данните на NASA трябва да бъдат уточнени и анализирани по-подробно, но предварителната информация свидетелства, че средната температура през миналия месец е била с 0,02 градуса по-висока от предишните рекордни показания, регистрирани през юли 2011 г. Освен това, всеки месец от настоящата година влиза в четирите най-горещи месеци за историята на климатичните наблюдения, а нови рекорди отбелязват и други месеци освен юли 2015.
Прочетете още: Глобалното затопляне може да ни изяде хляба?
Разбира се, хубаво ще е цитираните данни да бъдат потвърдени и от друг източник, използващ различна методика за определяне на средните температурните показатели на планетата, какъвто е например Националното управление на САЩ за океански и атмосферни изследвания (NOAA). Тази агенция все още не е публикувала своите данни относно температурните промени през юли 2015 г., но се очаква, че нейните сведения няма да се различават съществено от тези на NASA и JMA.
Тук е мястото да отбележим, че юли традиционно е най-горещият месец на Земята. Това се дължи на максималното нагряване на северното полукълбо, на което има доста по-голямо количество суша, в сравнение с южното. Като се имат предвид високите температурни показатели и за предишните месеци, 2015-а има всички шансове да вземе титлата за най-гореща година в цялата история на метеорологичните наблюдения.
А като използват косвени методи за определяне на средните температури (годишните кръгове на дърветата, сърцевини от дълбоко разположен лед, кораловите образувания в океаните и др.) специалистите стигат до извода, че напоследък на земята се достигат най-високите температури за последните 4 хиляди години.
Изглежда не остава много място за съмнения в тезата за т.нар. глобално затопляне. Друг е въпросът какви са причините за него.